Osteoporoza - jak skutecznie przeciwdziałać i leczyć tę chorobę? - 1 2024

Osteoporoza – jak skutecznie przeciwdziałać i leczyć tę chorobę?

Zjawisko osteoporozy, czyli metabolicznej dolegliwości prowadzącej do osłabienia i redukcji masy kości, to poważny problem zdrowotny zwiększający zagrożenie złamaniami. Choroba ta ma tendencję do pojawiania się szczególnie u osób starszych, ale również czynniki takie jak brak ruchu, niedobór wapnia i witaminy D, palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu czy przyjmowanie pewnych leków mogą zwiększyć ryzyko jej wystąpienia.

W kontekście profilaktyki osteoporozy ogromną rolę odgrywa odpowiednie żywienie, szczególnie bogate w kluczowe dla zdrowia kości składniki odżywcze. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy wapń, którego główne źródło stanowią produkty mleczarskie typu mleko, jogurt czy sery. Należy pamiętać o tym, że prawidłowe przyswajanie wapnia przez organizm zapewnia witamina D, którą nasze ciało produkuje pod wpływem promieni słonecznych, ale można ją również znaleźć w tłustych rybach i jajach.

Na zdrowie kości korzystnie wpływają również magnez, witamina K oraz białko. Pierwszy z nich wspomaga metabolizm wapnia i witaminy D, jak również produkcję kolagenu. Witamina K natomiast sprawia, że skład kości jest zdrowy, a białko przyspiesza procesy budowy i regeneracji struktur kostnych.

Kluczowe dla zdrowia kości jest również regularne uprawianie aktywności fizycznej. Ćwiczenia o niskim wpływie, takie jak chodzenie, pływanie czy jazda na rowerze służą utrzymaniu i poprawie kondycji kości. Na siłę kości korzystnie wpływają także ćwiczenia oporowe, takie jak podnoszenie ciężarów. Promują one wzrost masy kostnej, a poprzez rozwijanie równowagi, elastyczności i siły mięśni minimalizują ryzyko upadków i złamań.

W leczeniu osteoporozy ważne jest także wprowadzenie zmian w stylu życia. Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu są czynnikami, które mogą przyspieszać utratę masy kostnej. Wskazane jest więc ograniczenie tych nałogów. Innym niekorzystnym dla kości zjawiskiem jest stres, który zwiększa wydzielanie kortyzolu – hormonu przyspieszającego utratę masy kostnej. Zaleca się więc poszukiwanie zdrowych technik radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, techniki relaksacyjne czy regularny odpoczynek.