Czy za wysoka zawartość fluoru w wodzie może mieć negatywne skutki dla zdrowia?

Wbrew popularnym przekonaniom, fluor, który jest często dodawany do wody pitnej ze względu na jego pozytywne działanie profilaktyczne w zakresie zdrowia jamy ustnej, może stanowić zagrożenie. Szczególnie niebezpieczny może się okazać jeżeli jego zawartość w naturalnych źródłach wody jest zbyt wysoka. Badania opublikowane w magazynie „Neurotoxicology and Teratology” sugerują, że zbyt duże stężenie fluoru może wpływać negatywnie na rozwój mózgu.

Mimo że dodatek fluoru do wody uważany jest za jedno z kluczowych osiągnięć XX wieku w obszarze zdrowia publicznego, ze względu na jego działanie przeciw próchnicy, to jednak jest to kwestia budząca kontrowersje. Chociaż do tej pory nie stwierdzono znaczących ryzyk wynikających z wielopokoleniowego spożywania fluoryzowanej wody, to jednak doniesienia naukowe wskazują na możliwe zagrożenia związane z nadmiernym stężeniem fluoru, które znacznie przekracza normy ustalone dla większości lokalnych źródeł wody.

Nedawne badania wykazały, że długotrwałe spożywanie wody z nadmierną ilością fluoru może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych u dzieci. Według Tewodrosa Godebo, głównego autora badań i geochemika specjalizującego się w ochronie środowiska na Uniwersytecie Tulane, mimo że były to badania pilotażowe i nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów na związek przyczynowy między ekspozycją na fluor a neurotoksycznością, to jednak temat ten wymaga dalszej analizy.

Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie Neurotoxicology and Teratology, objęły 74 dzieci z Etiopii, które były narażone na spożycie wody zawierającej średnio 7,6 miligrama fluoru na litr. Jest to znacznie więcej niż rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia, która zaleca limit na poziomie 1,5 mg na litr. W toku badań przeprowadzono testy pamięci i umiejętności uczenia się u dzieci, które wykazały związek między wysokim poziomem fluoru a zaburzeniami funkcji poznawczych. Mimo że większość testów nie dała jednoznacznych wyników, to jednak badania potwierdziły powiązanie między nadmiernym spożyciem fluoru a negatywnym wpływem na funkcje poznawcze.

W związku z tym, że prawie 180 milionów ludzi na całym świecie może być narażonych na naturalnie podwyższony poziom fluoru, naukowcy wskazują na potrzebę dalszych badań, które pozwolą ustalić, czy i przy jakim poziomie fluor negatywnie wpływa na zdrowie.