Problem bólu żeber po prawej stronie - możliwe przyczyny oraz metody leczenia - 1 2024

Problem bólu żeber po prawej stronie – możliwe przyczyny oraz metody leczenia

Z wielu powodów, ból w obszarze prawych żeber może nas nękać. Zarówno czynniki pulmonologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne, jak i neurologiczne są w stanie wywołać ten nieprzyjemny objaw. To podkreśla, jak różnorodne są potencjalne przyczyny tego zjawiska, co stanowi powód do natychmiastowej konsultacji z lekarzem w sytuacji, kiedy doświadczamy bólu w tej okolicy. Specjalista medyczny będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem poprzez przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badania pacjenta, które może obejmować zarówno osłuchiwanie, jak i opukiwanie. Wiele przypadków wymaga wykonania dodatkowych testów diagnostycznych, takich jak badanie krwi, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy radiologia. Czasami konieczne może być również zastosowanie ultrasonografii jamy brzusznej lub prześwietlenia klatki piersiowej. W niektórych sytuacjach konieczność hospitalizacji i przeprowadzenia operacji może okazać się nieunikniona.

Ból po prawej stronie żeber może mieć swoje źródło zarówno bezpośrednio na prawym boku klatki piersiowej czy brzucha, jak i być efektem promieniowania bólu z innego miejsca. Równie istotna jest jego konkretna natura, np. czy jest to ból ostry, czy pojawia się on podczas oddychania lub zmieniania pozycji ciała. Znając rozmieszczenie kilkunastu żeber w ciele człowieka, warto zauważyć, że lokalizacja bólu może sugerować poszukiwanie przyczyn zarówno w klatce piersiowej, jak i w jamie brzusznej. Szczególnie ważne jest ustalenie, czy ból skupia się w okolicach prawej łopatki, czy jest bardziej zlokalizowany w obszarze prawego podżebrza. Biorąc pod uwagę unerwienie żeber, może to prowadzić do promieniowania bólu wzdłuż tych kości.

Wśród najczęściej spotykanych schorzeń powiązanych z bólem po prawej stronie żeber możemy wymienić te mające swoje źródło w:

  • pulmonologii,
  • kardiologii,
  • ortopedii,
  • gastrologii,
  • a także te o niewyjaśnionej przyczynie, zwane idiopatycznymi.

Często pulmonologicznym źródłem bólu są takie dolegliwości jak zapalenie płuc, które może powodować ból poprzez obecność płynu w jamie opłucnej, zapalenie opłucnej czy podrażnienie wywołane kaszlem. Do pulmonologicznych przyczyn zaliczyć można również takie stany jak zatorowość płucna, astma oskrzelowa, czy zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (1).

W przypadku przyczyn kardiologicznych bólu, mówimy o takich schorzeniach jak zawał mięśnia sercowego, rozwarstwienie aorty, gromadzenie się płynu w worku osierdziowym, zapalenie osierdzia czy mięśnia sercowego. Warto jednak pamiętać, że przy tych schorzeniach bóle występują jednocześnie po obu stronach klatki piersiowej (2).

Jeżeli ból po prawej stronie skupia się pod prawym żebrem, ale w jego dolnej części, może to świadczyć o przyczynach gastrologicznych. Takim objawom najczęściej towarzyszą bóle brzucha. Dolegliwości bólowe lokalizowane po prawej stronie mogą być spowodowane przez zapalenie pęcherzyka żółciowego czy trzustki albo wiązać się z kolką żółciową.