Dieta OMAD, jako skrajna odmiana postu przerywanego (Intermittent Fasting), zdobywa coraz większe uznanie. Obecność szybkich efektów w postaci redukcji tkanki tłuszczowej jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na ten sposób odżywiania. Ale jakie są inne zalety i czy dieta OMAD jest w pełni bezpieczna? Dla kogo jest najbardziej odpowiednia?
Dieta OMAD to akronim powstały z angielskiego zwrotu „One Meal a Day”, co znaczy jeden posiłek dziennie. Zwolennicy tego sposobu żywienia podkreślają, że jest to powrót do pierwotnych wzorców, kiedy człowiek spożywał posiłek po polowaniu, a następnie przez długi czas nie jadł nic. Wspomniane zostaje również średniowiecze, gdzie większość społeczeństwa spożywała tylko dwie potrawy dziennie, a problem otyłości był rzadko spotykany.
Podstawowym wymogiem diety OMAD jest spożywanie jednego posiłku dziennie przez określoną godzinę, a następnie przez 23 godziny nie spożywanie żadnej żywności. Możliwe jest picie napojów bez kalorii, takich jak woda, herbata czy kawa. Ważne jest, aby spożywać posiłek o tej samej porze każdego dnia, aby post trwał pełne 23 godziny. Wybór konkretnych godzin zależy od naszych preferencji i codziennych nawyków.
Podstawą diety OMAD jest proces metaboliczny. Jeśli spożywamy 3-5 zrównoważonych posiłków dziennie, nasz organizm czerpie energię ze spożywanej właśnie pożywienia. Kiedy jednak przerwy między posiłkami stają się dłuższe, poziom cukru we krwi spada, insulina jest produkowana w mniejszych ilościach, a nasz organizm zaczyna spalać tłuszcz zgromadzony w okolicach brzucha i bioder.
Jednym z dodatkowych plusów jest oszczędność czasu. Nie musimy już planować i przygotowywać kilku posiłków dziennie czy zabierać jedzenia do pracy. Zamiast tego spożywamy jeden solidny posiłek w domu, a resztę dnia poświęcamy na inne aktywności.
W diecie OMAD nie ma ograniczeń co do typu spożywanego jedzenia. Jedyny wymóg to umieszczenie całego dziennego posiłku na jednym dużym talerzu tak, aby jego wysokość nie przekraczała 5 cm. Teoretycznie można spożywać dowolne produkty, nawet te o wysokiej zawartości kalorii.
Eksperci zalecają jednak zdrowe odżywianie. Nasz jedyny posiłek powinien dostarczyć nam odpowiedniej ilości energii, a więc ok. 1500-2500 kcal, w zależności od wieku, typu ciała i stylu życia. Dieta powinna zawierać różnorodne składniki: węglowodany (np. produkty zbożowe, ziemniaki), białka (mięso, ryby, nabiał), tłuszcze (olej, masło, smalec), warzywa i owoce. Tylko takie zbilansowanie pozwoli uniknąć deficytów witaminowych i mineralnych.
Ważnym elementem diety OMAD jest zmiana funkcjonowania naszego metabolizmu. Zamiast polegać na węglowodanach, które dostarczają energii na kilka godzin, przechodzimy na pobieranie kalorii z białek i tłuszczów. Dlatego też mięso, jaja i ryby powinny stanowić główną część naszego posiłku, który powinien być bogaty w tłuszcze. Te ostatnie mają szczególnie wspierać nasze samopoczucie podczas początkowego etapu przyzwyczajania się do nowego stylu odżywiania.