Analiza potencjalnych przyczyn bólu w klatce piersiowej zwiększającego się podczas oddychania oraz metody ich zaradczego leczenia - 1 2024

Analiza potencjalnych przyczyn bólu w klatce piersiowej zwiększającego się podczas oddychania oraz metody ich zaradczego leczenia

Doświadczenie bólu w obszarze klatki piersiowej, zwłaszcza takiego, który nasila się podczas procesu oddychania, zazwyczaj sygnalizuje konieczność skonsultowania się z lekarzem. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo zróżnicowane i nie ograniczają się jedynie do problemów związanych z układem oddechowym czy zapaleniem mięśnia sercowego. Bez przeprowadzenia szczegółowego wywiadu medycznego, badania fizykalnego, a czasem również testów laboratoryjnych lub obrazowych, stawianie samodzielnej diagnozy może być wyjątkowo trudne. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane przyczyny bólu klatki piersiowej nasilającego się podczas oddychania oraz metody radzenia sobie z nimi.

Ból w obszarze klatki piersiowej, który zaostrza się podczas oddychania, może wynikać zarówno z infekcji jak i chorób ogólnoustrojowych. Może także być efektem urazów mechanicznych lub objawem problemów emocjonalnych. Poniższy tekst stanowi prezentację najbardziej powszechnych przyczyn bólu w klatce piersiowej, który się intensyfikuje podczas procesu oddychania.

Obciążenie lub uszkodzenie mięśni może prowadzić do bólu w klatce piersiowej, który nasila się podczas oddychania i innych ruchów tego obszaru ciała. Często jest to spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub przewlekłym kaszlem. Podobne symptomy mogą wynikać ze stłuczenia lub złamania żeber na skutek urazu, na przykład po wypadku. W takim przypadku ból może występować po lewej lub prawej stronie klatki piersiowej, zależnie od miejsca urazu.

Ostry i przenikliwy ból w obrębie klatki piersiowej, uniemożliwiający zrobienie głębokiego oddechu, może być spowodowany również uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, na przykład w wyniku urazów czy zakażenia wirusem ospy wietrznej. Neuralgia może też wystąpić jako powikłanie po operacjach, które wymagały otwarcia klatki piersiowej.

Zapalenie opłucnej – cienkiej błony otaczającej płuca – może powodować ostry, kłujący ból nasilający się podczas każdego, nawet płytkiego oddechu, a także podczas kaszlu czy kichania. Łagodzenie bólu może przynieść przyjęcie pozycji leżącej. Zapalenie opłucnej może być spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym, ale może również wystąpić u osób cierpiących na tocznia układowego.

Choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc i oskrzeli czy COVID-19, charakteryzujące się silnym kaszlem, mogą prowadzić do trudności w oddychaniu, w tym do bólu w klatce piersiowej, który jest odczuwany również jako ból płuc.

Problemy z układem krążenia często wiążą się z nagłym i silnym bólem w klatce piersiowej, który najczęściej kojarzy się z zawałem serca. Chociaż w przypadku chorób układu krążenia ból zwykle nie nasila się przy wdechu, nie można ich wykluczyć. Oprócz wspomnianego zawału podobne objawy może dawać zapalenie osierdzia. Ból może być też objawem choroby niedokrwiennej serca. W przypadku podejrzenia zawału lub innych problemów z sercem kluczowa jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Niezwykle paradoksalne jest to, że trudności w oddychaniu mogą wynikać z chorób przewodu pokarmowego. Refluks żołądkowo-przełykowy czy choroba wrzodowa żołądka lub zapalenie trzustki często odczuwane są jako kłucie w klatce piersiowej, jednak zwykle towarzyszą im również dodatkowe objawy: nudności, niestrawność, piekący ból żołądka czy odbijanie.

Stres i zaburzenia psychiczne mogą również prowadzić do wystąpienia bólu nerwicowego w klatce piersiowej. Ten rodzaj dolegliwości często towarzyszy atakom paniki, które są wynikiem silnego stresu lub zaburzeń lękowych. Często towarzyszy mu kołatanie serca, uczucie duszności i niepokoju.