Dieta kaszowa - detoks, który pozwoli zgubić kilka kilogramów - 1 2025

Dieta kaszowa – detoks, który pozwoli zgubić kilka kilogramów

Dieta kaszowa to propozycja, która przeciwdziała obecnej tendencji do odchudzania poprzez redukcję spożycia węglowodanów. Paleontolodzy twierdzą, że neandertalczycy 40 tysięcy lat temu spożywali ziarna w dużych ilościach, co bywa podnoszone jako argument przemawiający za tym sposobem odżywiania. Zdaniem ekspertów dieta ta przyczyniła się do przetrwania ostatniej epoki lodowcowej dzięki pszenicy i jęczmieniowi. Obecnie proponuje się ją jako sposób na detoks i utratę zbędnych kilogramów. Czy warto jednak zdecydować się na ten rodzaj diety?

Wiele popularnych diet wysokobiałkowych może zrazić ludzi swoim zakresem – jedzenie mięsa z warzywami od rana do nocy może nie być dla wszystkich atrakcyjne. Węglowodany to składnik pokarmowy, do którego sięgamy intuicyjnie, chcąc zaspokoić głód czy poprawić samopoczucie. Detoks oparty na kaszy może wydawać się nieco ekstremalny, ale dla wielu osób jest atrakcyjną alternatywą dla diet eliminujących produkty zbożowe.

Zasady diety kaszowej

Dieta kaszowa to ogólny pomysł, który może być realizowany na różne sposoby. Podstawowa koncepcja jest taka sama – głównym składnikiem diety jest kasza. To nie jest propozycja na stałe, raczej krótkoterminowy program detoksyfikacji i utraty kilogramów, zazwyczaj wprowadzany na 10-14 dni. Najbardziej radykalny wariant polega na jedzeniu tylko jednego rodzaju kaszy, najczęściej gryczanej, w formie 4-5 małych posiłków rozłożonych równo przez cały dzień. Alternatywnie, dietę można zastosować do różnych rodzajów kasz z możliwością dodania owoców i warzyw.

Na pierwszy rzut oka dieta ta może wydawać się kaloryczna, ale w rzeczywistości umożliwia schudnięcie. Główny składnik diety – kasza – to produkt o wysokiej wartości odżywczej, zawierający nie tylko węglowodany niezbędne do życia, ale także błonnik, białko, tłuszcz oraz witaminy i minerały. Preferuje się pełnoziarniste kasze grube, które są bogatsze w składniki odżywcze i wolniej się trawią. Dzięki temu człowiek dłużej czuje się syty po posiłku i poziom cukru we krwi jest stabilniejszy, co sprzyja lepszemu samopoczuciu. Szacuje się, że na diecie kaszowej można schudnąć nawet 3-6 kilogramów w ciągu 10 dni, chociaż wynik ten zależy od indywidualnych predyspozycji, zwłaszcza poziomu metabolizmu i ilości spożywanej kaszy.

Dieta kaszowa nazywana jest detoksem ze względu na jej strukturę węglowodanową. Ma ona pomóc w naturalnym oczyszczaniu jelit, redukując objawy wielu powszechnych problemów zdrowotnych związanych z powolnym metabolizmem i zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Głównym celem jest poczucie lżejszego ciała!

Rodzaje kasz stosowanych w diecie

Kasz jest wiele, więc nie ma ryzyka monotoni. Ogólne zasady diety kaszowej pozwalają wybierać je według własnego uznania, ale najlepiej jest kierować się indywidualnymi preferencjami i ograniczeniami zdrowotnymi. Każdy rodzaj kaszy ma swoje zalety odżywcze, ale większość ma również pewne przeciwwskazania. Na przykład grubość kaszy, czyli sposób mielenia, decyduje o ilości błonnika i składników mineralnych w gotowym produkcie. Chociaż większość dietetyków zawsze zaleca wybieranie kasz grubych, nie są one odpowiednie dla osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy czy chroniczne biegunki. Osoby z celiakią powinny unikać wszystkich ziaren zawierających gluten – w przypadku kasz będzie to jęczmienna, manna i kuskus.

Dieta kaszowa opiera się na różnych rodzajach tych produktów, które mają specyficzne właściwości odżywcze. Wśród najważniejszych, które można stosować podczas 10-dniowego detoksu, są kasza gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana i komosa ryżowa. Kasza gryczana jest bezglutenowa, ma właściwości alkalizujące i jest bogata w antyoksydanty korzystne dla układu krwionośnego. Jęczmienna jest bogata w miedź i cynk oraz beta-glukan, rozpuszczalny błonnik, który pomaga obniżać poziom cholesterolu i cukru we krwi. Kasza jaglana odkwasza organizm, jest bezglutenowa, łatwostrawna i szczególnie bogata w witaminy z grupy B oraz żelazo. Kasza kukurydziana jest pozbawiona glutenu, łagodna dla żołądka i bogata w witaminy A oraz E. Komosa ryżowa to bezglutenowe źródło białka, które jest wyjątkowo bogate w antyoksydanty o działaniu przeciwzapalnym.

Kasze są bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B: B1, B3, B5, B6 i B9. Zawierają także duże ilości potasu, magnezu, fosforu i manganu. W 100 g suchego produktu znajduje się zwykle 9-13 g białka oraz 1-3 g tłuszczów.