Dieta OMAD – szczegółowy opis i reguły. Co powinno znaleźć się w menu?

Znajdująca się na fali popularności dieta OMAD to ekstremalna forma postu przerywanego, zwanej również Intermittent Fasting. Jej twórcy obiecują efektywne spalanie tkanki tłuszczowej, co prowadzi do szybkiego zrzucenia kilogramów, a także widoczną poprawę ogólnego stanu zdrowia. Pojawiają się jednak pytania o bezpieczeństwo stosowania tej diety i grupy osób, dla których może być ona polecana.

Angielski skrót OMAD oznacza „One Meal a Day”, co w tłumaczeniu na język polski brzmi „jeden posiłek dziennie”. Zwolennicy tego sposobu odżywiania twierdzą, że jest to powrót do korzeni, kiedy człowiek spożywał posiłek po zakończonym polowaniu, a następnie przez dłuższy czas pozostawał na czczo. Podają też przykład społeczeństwa średniowiecznego, które konsumowało zazwyczaj dwa posiłki dziennie, a problemy z nadwagą i otyłością były wówczas rzadkość.

Pomimo iż dieta OMAD nie wymaga liczenia kalorii, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Zgodnie z nimi, przez jedną godzinę dziennie prawo do spożywania posiłków, a przez pozostałe 23 godziny należy powstrzymać się od jedzenia. Wyjątek stanowią napoje bez kalorii, takie jak woda, herbata czy kawa. Niezwykle ważne jest utrzymanie stałej pory spożywania posiłku każdego dnia i przestrzeganie 23-godzinnego postu.

Podstawą diety OMAD są procesy metaboliczne – gdy spożywamy 3-5 zrównoważonych posiłków dziennie, nasz organizm czerpie energię bezpośrednio z tego, co właśnie zjedliśmy. W przypadku wydłużenia przerwy między posiłkami, poziom cukru we krwi spada, a produkcja insuliny maleje, co sygnalizuje organizmowi konieczność spalania zgromadzonego tłuszczu, szczególnie w okolicy brzucha i bioder.

Kolejnym argumentem na korzyść diety OMAD jest oszczędność czasu – nie trzeba planować i przygotowywać kilka posiłków dziennie oraz pakować prowiantu do pracy. Zamiast tego można skupić się na innych zadaniach.

Dieta OMAD nie narzuca konkretnych produktów do spożycia. Każdy posiłek powinien zmieścić się na jednym dużym talerzu i nie przekraczać 5 cm wysokości. Mogą to być dowolne produkty, nawet te o wysokiej zawartości kalorii. Pomimo pełnej swobody wyboru, warto pamiętać o racjonalnym odżywianiu, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość energii – zazwyczaj jest to około 1500-2500 kcal, a czasem nawet więcej. Zalecane jest unikanie restrykcji poniżej 1200 kcal.

Ważne jest, żeby spożywany posiłek był pełnowartościowy i zawierał produkty z różnych grup: węglowodanów (np. produkty zbożowe, ziemniaki), białek (mięso, ryby, nabiał), tłuszczów (olej, masło, smalec), warzyw i owoców. Tylko w ten sposób można uniknąć niedoborów pokarmowych, które mogą wpływać na stan zdrowia i samopoczucie.

Poza tym, specyfika diety OMAD sprawia, że nasz metabolizm zaczyna funkcjonować inaczej – zamiast polegać na węglowodanach jako źródle energii, zaczyna korzystać z białek i tłuszczów. Dlatego też w komponowanym menu powinny znaleźć się głównie mięso, jaja i ryby ze sporą ilością tłuszczu.