Migrena, jedna z najczęściej diagnozowanych, a jednocześnie najmniej rozumianych chorób neurologicznych, jest otoczona szeregiem nieprawdziwych wyobrażeń. Te błędne przekonania często stają na drodze do szybkiego i skutecznego leczenia cierpiących. Kampania społeczna Migrena Wymaga Leczenia ma za zadanie rozwiać dotyczące migreny mity. Poniżej prezentujemy pięć najpopularniejszych z nich.
Osoby borykające się z migreną często muszą znosić uprzedzenia innych. Słyszą komentarze typu: „nie wyglądasz na chorego”, „to pewnie genetyczne”, „weź tabletkę przeciwbólową i przestań narzekać”. Chociaż w Polsce z migreną zmaga się kilka milionów osób, a choroba ta znacząco obniża standard życia pacjentów, jest często nieodpowiednio traktowana – jako błahe schorzenie lub pretekst do unikania obowiązków. Dlatego kampania Migrena Wymaga Leczenia stara się obalać tak niefortunne przekonania.
Pierwszy mit mówi, że migrena to jedynie ból głowy. To absolutnie nieprawdziwe, migrena to przewlekła choroba neurologiczna, manifestująca się w formie napadów. Charakterystycznymi objawami są jednostronne bóle głowy o pulsującym charakterze, trwające od 4 do 72 godzin u dorosłych (a u dzieci nawet od 2 do 72 godzin), które nasilają się pod wpływem prostych czynności fizycznych. Często towarzyszą im nudności czy wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. U niektórych pacjentów pojawia się aura, przekazująca zwiastuny zbliżającego się ataku migreny przez problemy z widzeniem, mową czy innymi zaburzeniami.
Drugi mit sugeruje, że migrena to nic poważnego. Oczywiście, nie jest to prawda. Migrena jest chorobą uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i należy do grupy przewlekłych chorób neurologicznych. Choć nie zagraża życiu pacjenta, może znacząco obniżyć jego jakość, uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków domowych i zawodowych oraz prowadzenie normalnego życia społecznego i rodzinnego. Migrena jest drugim najczęstszym powodem utraty lat życia w pełni zdrowotnej, a około 50% pacjentów doświadcza nawet do 4 silnych napadów migreny w ciągu miesiąca.
Trzeci mit głosi, że migrena dotyczy jedynie dorosłych kobiet. Mimo iż statystycznie najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku 25-55 lat, może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci. Migrena dotyczy nawet 4-5% dzieci poniżej 12 roku życia, niezależnie od płci. Po okresie dojrzewania liczba przypadków migreny zwiększa się u dziewczyn, a statystyki pokazują, że w wieku średnim choroba ta występuje u 25% kobiet i 10% mężczyzn.