Kwiatoterapia - czy istnieje związek między esencjami kwiatowymi a zdrowiem? - 1 2025

Kwiatoterapia – czy istnieje związek między esencjami kwiatowymi a zdrowiem?

Kochanie kwiatów jest wszechobecne, ich piękno i zapach niemal zawsze potrafią podnieść na duchu. Dr Edward Bach, angielski lekarz homeopata, wykorzystał te naturalne właściwości kwiatów, tworząc system terapeutyczny, który cieszy się popularnością na całym świecie od prawie 100 lat. Ale czym dokładnie jest kwiatoterapia i kiedy może być skutecznym narzędziem?

Dr Edward Bach, po ukończeniu studiów medycznych w Cambridge i zdobyciu uprawnień do praktykowania medycyny, przez wiele lat pracował w Londyńskim Szpitalu Homeopatycznym. To tam pojawiła się myśl o poszukiwaniu własnych metod leczenia. W ramach tych poszukiwań, spędził wiosnę i lato 1930 roku na badaniu esencji roślinnych, które później zaczął stosować w swojej praktyce. Bach nie opierał swojej pracy na naukowych dowodach, ale na swojej intuicji. Skłaniał się raczej ku idei że energia zawarta w kwiatach ma większy wpływ na zdrowie niż fizyczna zawartość aktywnych składników.

Esencje kwiatowe stworzone przez Dr Bacha są bardzo popularne na całym świecie, w tym również w Polsce. Są to mocno rozcieńczone roztwory składające się z wody i brandy w stosunku 1:1. Aktywne składniki – ekstrakty z kwiatów – są obecne w tych roztworach tylko w mikroskopijnych ilościach, nie dających się wyczuć smakiem czy zapachem. Zdaniem Bacha, istota terapii kwiatowej polega na przekazaniu energii zawartej w kwiecie, a nie na działaniu chemicznym.

Dr Bach był zwolennikiem teorii pamięci wody – hipotezy twierdzącej, że woda gromadzi i przechowuje informacje o substancjach, z którymi miała kontakt. W swoich pierwszych eksperymentach z esencjami kwiatowymi używał krople rosy, które pod wpływem słońca miały absorbować energię kwiatów. Esencje powstawały również poprzez gotowanie gałązek i liści przez około 30 minut. W obu przypadkach Bach twierdził, że napar zatrzymuje „wibracje” roślin.

Warto zauważyć, że kwiatoterapia to nie jest homeopatia – opiera się na zupełnie innych założeniach. Istnieje 38 różnych esencji alkoholowych (zawierających od 25 do 40% alkoholu), każda z nich ma określone wskazania.

Według dr Bacha, wszystkie nasze fizyczne dolegliwości mają swoje źródło w jednym z siedmiu problemów psychologicznych: strach, niepewność, brak zainteresowania teraźniejszością, samotność, przewrażliwienie na wpływy i idee, przygnębienie lub rozpacz oraz nadmierna troska o dobro innych.

Zdaniem Bacha, pozytywna energia kwiatów przenoszona jest do kropli esencji. Gdy pacjent zażywa takie krople, działają one na energetyczny poziom jego ciała, pomagając osiągnąć równowagę między świadomością a podświadomością. Esencje kwiatowe redukują negatywne emocje, łagodząc problemy emocjonalne i psychiczne, co umożliwia fizyczną regenerację.

Każdy pacjent powinien otrzymać indywidualną kombinację kropli dostosowaną do jego objawów fizycznych i ich psychicznych przyczyn – terapia taka powinna trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W ramach terapii Bacha istnieje również jeden skomplikowany preparat, nazywany „Rescue Remedy” (lek ratunkowy), który jest kompozycją pięciu esencji i zalecany jest w stanach silnego stresu jako pierwsza pomoc.

Kilka przykładów zastosowania poszczególnych esencji w kwiatoterapii to m.in. osika na strach przed nieznanym, pąk kasztanowca na niezdolność do uczenia się na błędach, cykoria na samolubną i zachłanną miłość, dzikie jabłko na nienawiść do siebie samego, goryczka na pesymizm po porażce, wrzos na egotyzm, kroplik na nieśmiałość i nerwowość, sosna na poczucie winy, werbena na perfekcjonizm, dzika róża na rezygnację i apatię oraz dziki owies na niepewność co do kierunku w życiu.