Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie znaczących zmian w systemie wystawiania recept na leki i wyroby medyczne dostępne bezpłatnie

Ministerstwo Zdrowia zainicjowało proces implementacji istotnych modyfikacji w regulacjach dotyczących wystawiania recept na leki i wyroby medyczne dostępne dla pacjentów bez opłat. Zmienione przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do lekarzy i pielęgniarek, którzy pracują w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), ale również do tych, którzy wykonują swoje obowiązki w prywatnych gabinetach. Projekt nowych regulacji został już umieszczony na oficjalnej liście prac legislacyjnych prowadzonych przez rząd. Jakie są potencjalne implikacje tych zmian dla pacjentów?

Zgodnie z projektem ustawy Ministerstwa Zdrowia, opublikowanym 1 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji, prawo do wystawiania recept na wybrane leki refundowane, specjalistyczne produkty spożywcze oraz wyroby medyczne dostępne bezpłatnie dla osób poniżej 18. roku życia i powyżej 65. roku życia, będzie teraz przysługiwało wszystkim pracownikom sektora medycznego (lekarzom i pielęgniarkom) posiadającym uprawnienia do wystawiania recept, niezależnie od posiadania umowy z NFZ. Ponadto, recepty na bezpłatne leki będą mogły być teraz wystawiane w formie elektronicznej.

Projektowane zmiany sugerują, że lekarze przyjmujący pacjentów na warunkach prywatnych będą teraz mieli możliwość wystawiania recept na leki dostępne za 0 zł. Obecnie taka opcja nie istnieje i pacjenci, którzy chcą otrzymać receptę na darmowe leki, muszą zgłosić się do lekarza współpracującego z NFZ. Poszerzenie praw do wystawiania recept na darmowe leki ma na celu umożliwienie grupie pacjentów korzystających z usług komercyjnych zaoszczędzenie na lekach zawartych w wykazie darmowych preparatów.

Ministerstwo Zdrowia dąży do kontynuacji działań rozpoczętych w 2023 roku, które obejmowały: poszerzenie listy bezpłatnych leków, wyrobów medycznych oraz specjalistycznych produktów spożywczych oraz zwiększenie liczby pacjentów uprawnionych do skorzystania z tychże benefitów, w tym osób po 65. roku życia aż do ukończenia 75. roku życia oraz osób niepełnoletnich. Jak wyjaśniono w ocenie skutków regulacji, zmodyfikowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektóre inne ustawy mają na celu dalsze poszerzenie zakresu i dostępności tych świadczeń.