Moment decyzji o przekierowaniu składek emerytalnych: ZUS czy OFE? Kolejna szansa dopiero w 2028 roku

Przed mężczyznami, którzy nie ukończyli 55 lat, oraz kobietami poniżej 50 roku życia, stoi ważna decyzja dotycząca przyszłego kierunku ich składek emerytalnych. Do końca lipca 2024 roku mają możliwość wyboru, czy część ich składek ma być przekazywana do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), czy też zgromadzona na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To ostatnia okazja do dokonania takiego wyboru przed rokiem 2028.

Dla osób, które znalazły się 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zostaje uruchomiony tzw. „suwak bezpieczeństwa”. Skutkuje to zaprzestaniem przekazywania składek do OFE, a środki zgromadzone uprzednio w OFE są sukcesywnie przenoszone na subkonto w ZUS.

Co muszą zrobić te osoby, które chcą, aby ich pieniądze były inwestowane przez OFE? Jeżeli nie podejmują żadnych działań, to podział składki pozostaje taki sam jak wcześniej, o ile nie złożą odpowiedniego oświadczenia.

Jeśli przyszły emeryt chce, aby część jego składek była przekazywana do OFE, musi wypełnić formularz ZUS-US-OFE-03 („Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”) i złożyć go w ZUS do 31 lipca 2024 roku. Formularz można złożyć na trzy sposoby: elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, osobiście – w dowolnym oddziale ZUS lub za pośrednictwem poczty – na adres dowolnej placówki ZUS.

Kolejna okazja do zmiany decyzji o podziale składki nadejdzie dopiero w następnym okienku transferowym, które zaplanowane jest na rok 2028. Jeżeli ktoś wybrał OFE, musi pamiętać, że w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinien podpisać umowę z wybranym funduszem.