Procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną nie jest skomplikowana. Jest to zabieg niewielko inwazyjny, który nie powoduje bólu, a jego trwanie to jedynie kilkanaście minut. Całość odbywa się w ramach tzw. chirurgii jednodniowej, co oznacza, że czas spędzony przez pacjenta w szpitalu to jedynie 2 do 3 godziny. Operacja jest realizowana przez niewielkie, 2-milimetrowe nacięcie typu tunelowego. Nacięcie to po zabiegu samo się goi bez konieczności zakładania szwów. Po otrzymaniu skierowania na operację, można ją przeprowadzić już po upływie 2-3 tygodni.
Co jest przyczyną tego, że niektórzy pacjenci decydują się na odłożenie operacji w czasie?
Sytuacja, w której pacjenci decydują się na odkładanie terminu operacji zaćmy jest bardzo częsta. Wiele osób obawia się, że procedura ta będzie bolesna i stresuje je myśl o tym, że zabieg jest przeprowadzany na oku. Najczęściej zmętnienie soczewki dotyka osoby starsze, które z obawy przed długim oczekiwaniem w kolejkach oraz koniecznością pobytu w szpitalu, decydują się na odłożenie terminu zabiegu. Często mają nadzieję, że ich stan wzroku nie ulegnie już dalszemu pogorszeniu. Dr n.med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska, specjalista okulista i dyrektor medyczny kliniki Oko-Test, tłumaczy jednak, że strach przed bólem związanym z operacją nie jest uzasadniony. Zabieg jest krótki i przeprowadzany w ramach chirurgii jednodniowej, a dzięki rozwoju nowoczesnych technologii oraz technik okulistycznych, jest zazwyczaj mało skomplikowany. Kluczowe jest jednak to, aby przeprowadzić go jak najszybciej.
Tłumacząc pacjentom konieczność szybkiego podjęcia decyzji o operacji zaćmy, podkreślamy, aby wyobrazili sobie sytuację, w której mają do zburzenia cienką ściankę. W ciągu kilku lat ta ścianka może przekształcić się w gruby, 5-metrowy mur. Co łatwiej zburzyć? To chyba nie wymaga tłumaczenia. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zaćmy. Zaćma, która osiągnęła już dojrzały, brunatny etap jest trudniejsza do operacji, a czas rekonwalescencji po zabiegu jest dłuższy. Pomimo ogromnych postępów w dziedzinie technik operacyjnych, pewne czynniki pozostają niepokonane, stąd zawsze zalecamy jak najwcześniejsze usunięcie zaćmy – wyjaśnia specjalista okulista.