Nieoceniona wartość odżywcza sałaty zielonej oraz jej korzyści dla zdrowia

W ostatnim czasie trendy kulinarne skupiają się na wszechobecności zieleniny w naszej diecie. Wiele różnorodnych gatunków sałat, takich jak rukola, cykoria czy roszponka, stało się nieodzownym elementem naszych posiłków. Tymczasem odeszliśmy nieco od klasycznego dodatku do potraw, jakim jest sałata zielona, zwana również masłową lub siewną. Nadszedł więc czas, aby przypomnieć sobie o jej nieocenionej wartości odżywczej i ponownie wprowadzić ją do naszego jadłospisu.

Sałata zielona, należąca do rodziny astrowatych, jest niezwykle łatwym w uprawie jednorocznym warzywem. W polskiej kuchni, zanim odkryliśmy inne odmiany sałat i zaczęliśmy eksplorować roślinne smaki, sałata zielona była podstawowym dodatkiem do posiłków. Jej delikatne liście były często składnikiem kanapek lub dodatkiem do obiadu. Chociaż nadal jest dostępna w sklepach, ustąpiła miejsca innym, bardziej egzotycznym odmianom sałat. Niemniej jednak, warto po raz kolejny zwrócić uwagę na ten klasyczny składnik, który charakteryzuje się delikatnym smakiem, pozbawionym goryczy, która jest typowa dla innych odmian sałat.

Sałata zielona posiada delikatne, soczyste liście o orzeźwiającym zapachu i gładkiej powierzchni. W miarę wzrostu tworzą małą główkę, a ich zewnętrzne części przypominają luźno opadające wachlarze. Sałata ta najlepiej smakuje świeża, zaraz po umyciu, jednak szybko traci swoją świeżość, dlatego najlepiej jest ją spożyć zaraz po zakupie.

Badania nad właściwościami odżywczymi sałaty zielonej prowadzone były już w starożytności. Rzymianie uważali, że spożywanie tej sałaty korzystnie wpływa na potencję. Grecy natomiast twierdzili, że sałata zielona hamuje popęd seksualny. Dziś wiemy, że sałata zielona zawiera kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i powinien być obecny w diecie osób planujących poczęcie dziecka.

Sałata zielona jest również źródłem karotenoidów i innych antyoksydantów. Zawiera witaminę A, która wpływa korzystnie na zdrowie naszych oczu, witaminę K, która wspiera prawidłową krzepliwość krwi, oraz witaminę E, która chroni skórę i spowalnia proces starzenia organizmu. Sałata zielona dostarcza nam również wiele innych składników odżywczych, takich jak kwasy organiczne, białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik oraz witaminy z grupy B i D. Jest także źródłem wielu minerałów: cynku, fosforu, fluoru, jodu, kobaltu, magnezu, manganu, miedzi, potasu, selenu, sodu, wapnia i żelaza. Mimo swojej bogatej wartości odżywczej jest niskokaloryczna – 100 g sałaty zielonej zawiera tylko 16 kcal. Jest łatwo przyswajalna i nie podrażnia układu pokarmowego.

Sałata zielona ma także pozytywny wpływ na zdrowie naszych kości. Witamina K, obecna w sałacie, aktywuje białka zaangażowane w tworzenie i wzmacnianie kości. Tylko jedna szklanka sałaty zielonej dostarcza aż 47% dziennego zapotrzebowania na witaminę K.