Nieodpowiedzialne postępowanie Polaków z jedzeniem – raport Federacji Polskich Banków Żywności

Według najnowszych danych, wyrzucamy ogromne ilości jedzenia. Wskazuje na to raport „Nie Marnuj Jedzenia 2023” stworzony przez Federację Polskich Banków Żywności. W badaniu przyznaje się do tego aż 56% badanych Polaków. To przeważnie pieczywo, owoce, warzywa i wędliny trafiają do kosza. Szokujące jest to, że równocześnie około 1,6 miliona osób musi radzić sobie z ekstremalnym ubóstwem.

Jest to problem na dużą skalę – każdego roku niemal 4,8 miliona ton produktów spożywczych trafia do śmieci. Zaskakujące jest to, że konsumenci są odpowiedzialni za aż 60% marnowanej żywności. Najczęściej wyrzucane są: pieczywo (52%), owoce (38%), warzywa (36%) oraz wędliny (32%).

Marnowanie jedzenia pociąga za sobą poważne konsekwencje dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki – podkreśla Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Dla tej organizacji żywność to nie tylko pomoc dla potrzebujących i ratowanie produktów przed zmarnowaniem, ale też główny punkt edukacyjnej działalności.

Mimo alarmujących danych, raport pokazuje pewną poprawę. Coraz więcej osób rzadziej marnuje jedzenie – 23% robi to raz w miesiącu, a 25% jeszcze rzadziej. Znacznie mniej osób przyznaje się do wyrzucania jedzenia kilka razy w tygodniu (6%) oraz kilka razy w miesiącu (24%).

Alarmującym sygnałem dla Polaków jest również wzrost cen żywności spowodowany wysoką inflacją. Aż 76% badanych przyznało, że z tego powodu ograniczyło marnowanie jedzenia. Najczęściej decyzją jest rezygnacja z drogich produktów (61%), przygotowywanie mniejszych porcji (36%) lub dania z mniejszej liczby składników (33%). Aż 18% badanych przyznało, że rezygnuje z pewnych posiłków.

Federacja Polskich Banków Żywności każdego roku publikuje raport na temat marnowania jedzenia w Polsce. Jego celem jest uświadomienie społeczeństwa na temat skali problemu i mobilizacja do zmiany złych nawyków.