Tak naprawdę czas w ogóle nas nie ogranicza. Historia zna masę osób, które mimo sporej ilości lat na karku założyli świetnie prosperujące do dziś firmy. I choć może nie powinni być oni naszym autorytetem moralnym, to pokazują, że da się osiągnąć wiele, bez względu na to, jak niewiele czasu nam zostało. Bez względu na to, o jakie marzenia chodzi, każdy z nas może spokojnie spróbować je zrealizować.
W czym może przeszkadzać wiek?
Faktycznie są pewne zmiany, których po osiągnięciu pewnej bariery wieku są dla nas niemożliwe do wprowadzenia. Chociażby dlatego, że nasze ciało również się starzeje, a z tym także niektóre jego funkcję. Niemożliwe będzie dla nas zajście w ciążę po menopauzie, ale nie oznacza to, że nie możemy adoptować dziecka. Nawet jeśli pewne rozwiązania będą dla nas zamknięte, to zawsze będziemy mogli poszukać alternatywnej ścieżki, być może bardziej skomplikowanej, ale to swego rodzaju zapłata za to, że nie pomyśleliśmy o zmianach, gdy byliśmy młodsi. Jednak tam, gdzie my znajdujemy przeszkodę, możemy też znaleźć nieoczywiste rozwiązania.
Własny biznes na starość ma sens
Może wydawać Ci się, że jesteś już za stary na to, żeby rozwijać coś swojego. Możesz czuć, że nie masz na to energii, ale koniecznie zapytaj się siebie, czy wynika to z faktycznego wyczerpania na starość, czy strachu i braku pomysłu na biznes. Jeśli to pierwsze jest realną przyczyną, to nie bój się sobie odpuścić i postawić na relaks, bo w końcu na to zasłużyłeś latami ciężkiej pracy. Jeśli jednak boisz się, spróbuj się przełamać. Nie daj sobie wmówić, że twój wiek utrudni Ci w jakikolwiek pracę. Oczywiście jeśli chcesz zabrać się za świadczenie ciężkich usług fizycznych, możesz być mniej wydajny niż konkurencja, ale nie oznacza to, że nie dasz rady podreperować swojego budżetu.
Czym mogą zajmować się starsze osoby?
Przeważnie osoby starsze, które są już na emeryturze albo nie mogą wykonywać ciężkiej fizycznej pracy, są zatrudniane za grosze jako ochroniarze lub pomocnicy w różnych działach. Niestety nagminną praktyką jest finansowe wyzyskiwanie i tak już źle traktowanych przez system starszych ludzi. Kiedy zdecydujemy się na samozatrudnienie, możemy pracować całkowicie na swoich warunkach. Nauka nowych umiejętności może jednak nie wchodzić w grę. Dla osób starszych świetnym pomysłem byłoby więc założyć działalność opierającą się o tę samą niszę, w której pracowali przed emeryturą, aby jak najwięcej zarobić na posiadanej już wiedzy.