Ozonoterapia, stosowana od ponad 100 lat, przynosi znaczące rezultaty w leczeniu wielu schorzeń. Z końcem XX wieku, metodą tą udało się skutecznie leczyć aż 114 różnych chorób, z minimalnymi efektami ubocznymi. To zadziwiające, biorąc pod uwagę, że sam ozon stanowi istotne zagrożenie dla życia. Jak zatem wykorzystuje się go w terapii ozonowej? Kto powinien skusić się na to leczenie i dlaczego?
W połowie XIX wieku naukowcy odkryli niezwykłą formę tlenu, w postaci trójatomowej cząsteczki nazwanej ozonem. Mimo niewielkiej różnicy w budowie względem dwuatomowego tlenu (O2), ozon posiada zupełnie inne właściwości. Jest bezbarwnym gazem o specyficznym zapachu, który kojarzy się z powietrzem po burzy. Jego naturalne zadanie to ochrona Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem UV. Człowiek jednak odkrył dodatkowe korzyści wynikające z jego właściwości.
Podstawą ozonoterapii jest zdolność ozonu do rozpuszczania się w płynach osocza. W organizmie reaguje on z wodą i tłuszczami, tworząc nadtlenek wodoru (H2O2), który jest formą wolnych rodników. To prowadzi do umiarkowanego stresu oksydacyjnego w tkankach, który teoretycznie jest niezdrowy, jednak w tym przypadku stymuluje działanie antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami. Jest to mechanizm podobny do tego, jak tlenek azotu czy tlenek węgla oddziałują na organizm – w odpowiednich dawkach są lecznicze, a w nadmiarze szkodliwe.
Ozon jest również stymulatorem przepływu tlenu przez komórki, co zwiększa efektywność oddychania komórkowego i dostarcza dodatkowej energii. Poprawia krążenie krwi i chroni nerki oraz trzustkę. Dodatkowo, ozon niszczy bakterie poprzez oksydację ich fosfolipidów i lipoprotein. Badania pokazują, że ozon wspomaga leczenie antybiotykowe i zwalcza nawet drożdże, grzyby patogenne, wirusy i niektóre pasożyty. Ponadto, wpływa na nasz system immunologiczny, ograniczając reakcje zapalne i przeciwdziałając rozwojowi komórek nowotworowych.
Ozonoterapia jest wykorzystywana w takich dziedzinach medycyny jak: kardiologia, neurologia, ortopedia czy urologia. Leczy się za jej pomocą choroby serca, owrzodzenia, stwardnienie rozsiane, guzy, zapalenie wątroby typu C, marskość wątroby, wrzody żołądkowe czy zapalenie pęcherza moczowego. W roku 2018 przeprowadzono badania, które dowiodły że ozon znacząco spowalnia zwyrodnienie stawu kolanowego. Ozonoterapia jest wykorzystywana również w leczeniu różnego rodzaju ran i zaburzeń odpornościowych oraz w profilaktyce chorób serca i leczeniu Parkinsona.
Ozon jest także stosowany przy leczeniu skutków ubocznych wynikających z terapii nowotworów, takich jak cytostatyka. Coraz częściej jest on także wykorzystywany w kosmetyce i dermatologii – na przykład w zabiegach antytrądzikowych, redukcji blizn czy odmładzaniu skóry. Znajduje również zastosowanie w stomatologii do dezynfekcji czyszczonych kanałów zębowych.
Ciekawostką jest fakt, że ozon można łączyć z oliwą z oliwek. Taka ozonowana oliwa jest szczególnie rekomendowana do leczenia różnego rodzaju schorzeń skóry oraz profilaktyki zakażeń.