Piernik staropolski - doskonałe ciasto świąteczne pełne aromatycznych przypraw - 1 2025

Piernik staropolski – doskonałe ciasto świąteczne pełne aromatycznych przypraw

Charakterystycznym elementem kulinarnym staropolskiego stołu świątecznego jest piernik. Co szczególnie interesujące, owe przysmaki są niezwykle bogate w specyficzne, korzenne przyprawy takie jak kardamon, cynamon czy imbir. Te naturalne dodatki znane są ze swoich silnie antyzapalnych właściwości.

Korzenna mieszanka przyprawowa to niezwykle zdrowe urozmaicenie diety każdej osoby. Jest to szczególnie istotne dla kobiet borykających się z różnymi dolegliwościami, takimi jak PCOS, problemy z tarczycą lub endometriozą. Wybierając odpowiednie przyprawy do domowej produkcji piernika, warto zwrócić uwagę na skład – unikać tych zawierających zbędne dodatki takie jak cukier czy mąka. Poniżej podajemy przepis na domowy piernik staropolski.

Składniki:

– 500 g naturalnego miodu, najlepiej wielokwiatowego
– 1,5 szklanki cukru
– 200 g masła
– 1 kg tortowej mąki pszennej
– 3 jajka
– 3 łyżeczki sody oczyszczonej
– 125 ml mleka
– Pół łyżeczki soli
– 2 opakowania przyprawy korzennej do piernika (łącznie 80 g)

Przygotowanie:

W pierwszej kolejności, miód, cukier i masło podgrzewamy powoli, aż do momentu wrzenia. Następnie mieszamy składniki do momentu całkowitego rozpuszczenia cukru. Po ostudzeniu dodajemy do masy mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, jajka, sól oraz przyprawę do piernika. Wyrobione ciasto przelewamy do garnka – kamionkowego, szklanego lub emaliowanego – i odstawiamy w chłodne miejsce (np. lodówkę) na okres 5-6 tygodni.

Wskazówka:

Starannie wyrobione ciasto może początkowo wydawać się luźne. Po okresie „leżakowania” jednak tężeje i łatwo daje się rozwałkować – wystarczy podsypać je mąką. Tak przygotowany piernik powinien być upieczony na 5-7 dni przed świętami.

Pieczenie:

Ciasto dzielimy na trzy równe części. Każdą z nich rozwałkowujemy na grubość około 0,5 cm i wykładamy do blaszki o wymiarach 39 x 26 cm, wcześniej posmarowanej masłem i przygotowanej z papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni Celsjusza przez okres 15-20 minut. Piernik rośnie podczas pieczenia, podwajając swoją objętość. Po upieczeniu pozostawiamy go do ostygnięcia. Następnie wystudzone blaty przekładamy podgrzanymi powidłami śliwkowymi (ok. 1 kg), przykrywamy arkuszem papieru i obciążamy równomiernie. Odstawiamy na 3-4 dni w chłodne miejsce, aby piernik skruszał. Na koniec polewamy go czekoladą lub lukrem, a następnie posypujemy posiekanymi orzechami włoskimi. Aby piernik długo zachował świeżość, warto go zawinąć w papier do pieczenia lub lnianą ściereczkę.

Piernik staropolski to wyjątkowe ciasto świąteczne. Warto również pokusić się o przygotowanie mniejszych pierniczków, które mogą służyć jako ozdoba choinkowa lub prezent dla bliskiej osoby.