Retinole w pielęgnacji skóry: ważne informacje i zasady stosowania - 1 2024

Retinole w pielęgnacji skóry: ważne informacje i zasady stosowania

Retinole, zawierające się w grupie karotenoidów, są substancjami chemicznymi o właściwościach światłouczulających. Mimo że latem ich użycie nie jest zalecane ze względu na ryzyko powstawania zmian barwnikowych przy braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, to warto rozważyć ich zastosowanie jesienią jako element codziennej pielęgnacji.

Retinole to pochodne witaminy A i występują w formie retinolu, retinalu oraz kwasu retinowego, które mają zdolności przeciwstarzeniowe. Najczęściej wykorzystywany jest retinol, który reguluje wydzielanie sebum przez skórę. Wpływa na pracę gruczołów łojowych, a także na poprawę jakości kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Retinol sprawdzi się zarówno w redukcji zmian zapalnych jak trądzik młodzieńczy, jak i u osób dorosłych w terapii acne tarda.

W kosmetologii istnieją cztery formy retinoli, ale tylko jedna z nich – kwas retinowy – jest aktywna i oddziałuje bezpośrednio na komórki skóry. Pozostałe przechodzą procesy przekształceń. Dla osób o wysokiej wrażliwości skóry zalecane są retinale o mniejszym łańcuchu przekształceń. Z kolei dla tych, którzy chcieliby rozpocząć korzystanie z retinoli i jednocześnie oczekują wysokiej skuteczności, specjaliści rekomendują stopniowe wprowadzanie tego preparatu.

Retinole najczęściej stosuje się na skórę za pomocą mikroemulsji, które szybko działają powierzchownie. Mimo że mogą wywołać podrażnienia, są bardzo efektywne w terapiach odmładzających. Bezpośrednio po użyciu retinolu w takiej formie może wystąpić zaróżowienie, pieczenie i „podłuszczenie”, ale to objawy przemijające, aż do momentu wytworzenia tolerancji na retinol i uzyskania młodszego wyglądu skóry.

Retinole są polecane głównie dla osób ze skórą o odbudowanym płaszczu hydrolipidowym i dobrze nawilżoną, po okresie prekondycjonowania skóry. Są również zalecane dla osób chcących zredukować zmarszczki mimiczne, przebarwienia i trądzik, zarówno młodzieńczy jak i dojrzały. Odwrotnie, pacjentom z zaburzonym płaszczem hydrolipidowym, dużymi zmianami naczyniowymi czy trądzikiem różowatym zwykle odradza się te zabiegi.