W jaki sposób dieta może wpływać na rozwój naszej inteligencji?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że właściwe odżywianie ma przezorne znaczenie dla naszego umysłu. Czy jednak istnieje konkretna dieta, która mogłaby zwiększyć naszą inteligencję? Badania naukowe dowodzą, że tak. Okazuje się, że nie tylko genetyka i trening umysłowy mają wpływ na nasze zdolności intelektualne – bardzo ważny jest również nasz sposób odżywiania. Ten aspekt jest szczególnie istotny dla najmłodszych, u których rozwijają się podstawowe funkcje mózgu.

Pojęcie inteligencji jest dość płynne i przez wieki definiowano je na różne sposoby. Zalicza się do niego takie zdolności jak logiczne myślenie, zrozumienie czy adaptacja do zmieniających się warunków otoczenia. Współczesne definicje obejmują również takie aspekty jak inteligencja emocjonalna czy kreatywność i rozróżniają różne typy zdolności rozumienia: przestrzennego, mechanicznego, werbalnego i numerycznego. Bez względu na różnorodność tych definicji, nikt nie kwestionuje faktu, że źródłem inteligencji jest mózg i procesy chemiczne oraz metaboliczne, które w nim zachodzą.

Mózg jest organem naszego ciała, który zużywa najwięcej kalorii. Mimo że waży zaledwie 2% masy całego ciała, zużywa aż 20% całkowitej energii! Głównym źródłem energii dla mózgu jest glukoza, która powstaje w naszym układzie pokarmowym jako produkt rozpadu węglowodanów. Im trudniejsze wyzwania stoją przed naszym mózgiem, tym więcej glukozy potrzebuje. To tłumaczy, dlaczego cierpimy na rozkojarzenie i problemy z koncentracją podczas głodzenia się czy odchudzania.

Jednak dieta nie wpływa tylko na dostarczanie cukru do mózgu. Hormony produkowane przez układ pokarmowy odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu naszego mózgu, wpływając na jego zdolności poznawcze. Naukowcy odkryli również, że sygnały generowane przez jedzenie określonych typów żywności mogą wpływać na metabolizm komórek i plastyczność neuronów, co z kolei ma wpływ na efektywność procesów myślowych. Współczesna antropologia sugeruje nawet, że nawyki żywieniowe poszczególnych cywilizacji mogły wpływać na rozwój ich mózgów oraz generalnie na rozwój tych społeczności.